adaptace muže

Adaptace muže na nový vztah

Mnoho mých klientů řeší, jak se chovat v novém vztahu, potom, co si prošli špatnými zkušenostmi ve vztazích předchozích. Tuto otázku řeší obě dvě pohlaví naprosto stejně. Samozřejmě každý muž se k tomu nepřizná. Faktem ale je, že každý člověk, který byl delší dobu bez partnera, si musí projít procesem adaptace na vztah nový. A co tento proces adaptace vlastní obnáší?

Zvlášť u mužů je tato věc zásadní, protože díky vrozené větší nezávislosti, společenskému kontextu a zvyklostem, genderovým stereotypům, podpořeno sociálními sítěmi, pro ně může být přerod z nezadaného muže do partnera, který se oddá vztahu offline i online, opravdu zatěžkávací zkouškou. Aby jí prošel úspěšně, je absolutní nezbytností, aby vztah vůbec opravdu v počátku chtěl a byl na něj prakticky a mentálně připraven. Dotlačit jej do té pozice skutečně nemůžete. Samozřejmostí je trpělivost ze strany nové partnerky, její empatie a už od začátku zcela zásadní – budování správných komunikačních návyků v novém vztahu. Odkládat to na později? Z toho kouká upřímně průšvih.

Proč tato adaptace může být pro muže těžká?

Někteří muži, kteří jsou emocionálně nedostupní a o to více závislí na své svobodě, proto mohou vnímat nový partnerský vztah v duchu, že sebere jejich určitou míru nezávislosti. Ještě navíc, pokud si před tím prošli vztahem, s partnerkou, která s nimi manipulovala, kontrolovala je, doslova mohou trpět panickým strachem z toho, že se bude opakovat to samé – při sebemenším náznaku. Právě proto je komunikace zcela zásadní, protože s klidem, trpělivostí můžete partnerovi vysvětlit o co vám vlastně jde, kdy v tom pro něj žádné ohrožení nespočívá. Může se stát, že to budete muset udělat opakovaně. Někteří muži mohou prostě potřebovat více času.

Nicméně i tak si řada mužů uvědomuje, že vstupem do vztahu, se bude muset přizpůsobit novým zájmům, činnostem, rutině a i to mohou někteří muži považovat za omezení své svobody.

Velmi častou výzvou je pro většinu mužů (mám osobně ověřeno, nehledě na kulturu), je vyrovnání se s tím, že budou muset projevit svoji zranitelnost, emoce. Protože právě to vnímají, jako slabost. Muži mohou mít navíc tendence tajit své emoce, starosti, aby je nepředávali partnerce. Ovšem právě to jim může paradoxně bránit v procesu adaptace, neboť se jim pak nedostane podpory, kterou ve skutečnosti potřebují. Samozřejmě za tím vším hledejte nejčastější příčinu – výchova.

Partnerka z toho důvodu musí už od počátku trpělivě budovat ve vztahu příjemnou, bezpečnou atmosféru a podporovat partnera ke sdílení beze strachu, bez posměchu, kritiky. Měla by mu ukázat, že její podpora se může dít i jen v duchu naslouchání a jeho obětí, kdy jejím cílem není jej rozhodně nějak školit. Jestliže máte vedle sebe partnera, co vás skutečně miluje a bude jen trochu chtít, začne se vám časem otevírat.

Dalším důvodem, proč může být adaptace pro muže těžká, je změna životního stylu, kterou to sebou může nést. Může jít o nový domov, město, práci, ale rovněž o stravování. Samozřejmě také změna osobního prostoru a skutečnosti, že chtě nechtě se bude muset vzdát určitých věcí. Nový partnerský vztah může znamenat i změnu rolí a zodpovědností. Někteří muži navíc mohou mít pocit, že jsou nyní povinni plnit nové úkoly a role, což může vyvolat stres.

Co můžeme udělat pro adaptaci muže?

Kromě již zmíněné komunikace je důležité vyhýbat se nepřiměřenému tlaku. Nejlepší styl je věci partnerovi dávkovat. Přitom všem partnerovi stále dávat prostor na jeho staré zvyky, aby mohl být sám sebou, ale současně začleňovat zvyky nové a ideálně i společné. Buďte u něj pro tento účel emocionální podporou, ujišťujte jej o svých dobrých záměrech. O tom, že může dát najevo, když se mu něco nelíbí, hovořit o svých pocitech bez obav z vašeho odsouzení. Dejte mu najevo, že upřímnost musí být z obou stran, protože právě upřímnost buduje důvěru ve vztahu.

Vyjadřujte mu své uznání za jakýkoliv krok směrem kupředu. Pozitivní zpětná vazba opravdu dělá zázraky a bude posilovat sebevědomí vašeho partnera.

Nevyhýbejte se rozhovorům o společné budoucnosti a cílech. Přeci, jestliže si vás partner vybral na opravdu vážný vztah, on sám by to měl vítat. Tyto rozhovory budou posilovat jeho pocit jistoty ze vztahu a směru.

Dopřávejte mu prostor pro jeho osobní zájmy. A jestliže si zaslouží vaši důvěru, ukažte mu, že mu důvěřujete v podobě podpory jeho získávání pozitivních, zdravých zážitků i mimo vztah, kdy se bude věnovat aktivitám, které má rád. Ve vztahu mu také poskytuje prostor pro jeho vlastní přemýšlení a zklidnění.

Navíc pamatujte si, jestliže vás respektuje, v jeho činech se to odrazí. V tom případě absolutně ničím nevhodným nebude riskovat ztrátu vztahu s vámi. A jestliže vztah bude vystavovat ohrožením, tak vás nerespektuje.

Poslední velmi zásadní věc, je partnera od počátku vztahu učit vašemu stylu řešení konfliktů, jestliže je tento styl zdravý. Mnoho mužů má v komunikaci obavy z upřímnosti, což je způsobeno tím, že se před vámi často setkali s negativní odezvou směrem k jejich upřímnosti ze strany předchozích partnerek, anebo trpí strachem z toho, že vám ublíží – způsobí silnou, emoční odezvu, které neumí čelit. Jenže bez upřímnosti nemůže fungovat plodná komunikace, natož efektivní řešení situací, kdy se na něčem například neshodnete. Partnerovi v tom případě musíte ukázat, jak komunikovat v situacích, kdy máte odlišný názor, jak to vůbec řešit a jak hledat řešení této situace. Velmi bohatě se vám to vrátí v budoucnosti…


Pokud se zajímáte o povzbuzení a oživení dynamiky ve vašem partnerském vztahu, neměli byste váhat využít mého jedinečného partnerského astrorozboru. Rozebírat vztahy je pro mě hračka a proto vám mohu poskytnout hluboké porozumění a cenné návody na dosažení vzrušujícího a naplňujícího partnerství. Více informací > zde

Čas zastavit nemůžete, ale přesto z něj můžete vytěžit to nejlepší! Změňte svůj život k lepšímu během 12 hodin.. Jsem tady pro vás a vím, jak z vás vytáhnout to nejlepší! Neztrácejte čas s konkurencí – Jděte rovnou ke zdroji svého úspěchu, protože vám mohu zaručit, že u mě to ztráta času nebude! Neváhejte se objednat na 15 minutový hovor zdarma, kde vám prozradím, co pro vás mohu udělat! Více informací > zde


Chcete si zlepšit svůj život a vztahy? Hledáte efektivní pomoc od profesionála, který má všechny potřebné nástroje a zkušenosti? Pak byste se měli přihlásit k odběru mého newsletteru, kde získáte exkluzivní přístup k nejnovějším videím a radám o osobním rozvoji a vztazích, stejně jako nejnovější mimořádné cenové nabídky na mé služby. A jako bonus získáte informace o tom, jak vám mohu pomoci. A to není všechno –  získáte okamžitou slevu ve výši 10% na všechny mé služby!

A autorce: Jmenuji se Mirka Bittner a na profesionální úrovni se astropsychologii a koučinku věnuji 14 let. Rozebírání lidí je má obrovská vášeň, kterou „trpím“ už od dětství. V kombinaci s mou velkou emocionální inteligencí přináší rozbory s výsledky, které lidem berou doslova slova z úst. Miluji pomáhat s efektivní transformaci života, vztahu a díky mému přístupu se transformace u druhých děje rychle, účinně a na velmi hluboké úrovni.