Černobílý svět

Vše kolem nás se pomaloučku polehoučku halí do adventního šálu. Odpoledne nabírá na šedi a je nutno si občas na něco posvítit. Světýlky se to všude jen hemží, z médií prosakuje předvánoční nálada a lidé se, jako vždy staví do dvou táborů, obvykle spolu vytrvale bojujících.

 

Několik odstínů šedi

Padesát legendárních odstínů se nám smrsklo do škály od bílé přes šedivou po antracitové, až černo černé pohledy na Vánoce. Je otázkou, zda je slavit, neslavit, vynechat, obejít, užít si je, cestovat, necestovat, zalézt doma do postelí nebo jinak různě experimentovat. Nějak se nám vytrácí jejich podstata a smysl.

Kouřové ladění

Z komínů se kouří, ale slunce oči nemhouří. Momentálně si vzalo dovolenou a rozhoduje se, zda nás ještě letos potěší svojí přízní. Šedivé dny nahrávají dlouhým večerům, které si podávají ruce s temnou nocí. Ospalá a rozmazaná rána nás tahají z postelí a lákají na to, že už je prosinec, poslední měsíc v roce. Nezbývá, než tiše prosit o to, abychom ho prožili ve zdraví, klidu, pohodě a uzavřeli tak celý rok 2020 se ctí.

Sněhově bílá nálada

Už aby tady byla zase jednou pořádná ladovská zima! Stýská se nejenom dětem – po sněhu, který praská pod nohama, po ledu, na kterém se sklouzneme, po mrazivém závanu, který nás probere, otuží a zavolá: Jsem tady! Jsem zima! Radujte se, sáňkujte, lyžujte a stavějte sněhuláky! Moje bílá krása je všem k dispozici! – A tak doufejme z celého srdce, ať nezůstane jenom u přání, u snu, u představ a sněhu jen na vánočních pohlednicích. Až zima zaúřaduje s celým svým ledovým arzenálem, rozprostře se všude klid a mír. A Vánoce budou moci začít…

Nehrajte si s temnotou

Zimomřivé a temné noci nás na delší dobu zahalí do své černé deky. Rána jsou chladná, ale krásná. Probuzení. Život je složitý, ale úžasný. Procitnutí. Nálada je blíže neurčitá, ale může být i barevná. Prozření. Rozsviťte sebe, stejně jako lze zažehnout svíčky na adventním věnci – zahalte se do odstínů barev života – červené, růžové, oranžové nebo fialové, a přidejte úsměv. Takový balíček je tím nejkrásnějším dárkem nejenom o Vánocích, ale i kdykoli jindy. Nehrajte si s černou, vytáhněte barevnou energii a nechte se očarovat jejím kouzlem. Taková něžná růžová je podle tradice barvou lásky a barvou svíce, zapálené o čtvrté adventní neděli. Možná, že někdy ony růžové brýle je dobré mít posazené na nose jen tak, pro letmý pohled, pro lepší náladu. Vždyť svět a každičkou bytost v něm nelze popsat jen černobíle. Život je přece pestrá kniha s barevnými obrázky, vždy záleží jenom na úhlu pohledu…

Zkuste si poodstoupit………a podívat se znovu.

Jinak.