Jak porazit splín

Často se přistihnete v situaci, kdy vás nic netěší, máte špatnou náladu a chmury ne a ne rozehnat. Spouštěče mohou být různé a různě intenzivní – někoho rozhodí deštivé počasí, jiného smrt křečka, špatné studijní nebo pracovní výsledky, zhoršující se zdravotní stav či stárnutí, včetně všech jeho projevů. Najednou cítíte, že jste plni negativismu, lítosti, smutku a pocity začínají být neúnosné…

Co s tím?

Jak se uvést zpátky do klidu, pohody, harmonie? Jak nepropadnout panice, jak utéci plíživým depresivním stavům a myšlenkám? Existuje nějaká bezbolestná „první pomoc“? Pro začátek by bylo dobré najít onen důvod, který je příčinou našeho smutku a špatné nálady, nastartovat menší autoanalýzu a zkusit popsat nebo pochopit onu velikostní hodnotu (míru) svého momentálního stavu. Proč dramatizovat a zveličovat období, kdy nesvítí slunce, obloha se mračí a do deště musíme použít pláštěnky či deštníky? Pokud si neumíme uvědomit ten opačný aspekt, druhou stranu mince, nikam se nedostaneme. V tomto případě jde o přijetí faktu, že už dnes odpoledne může vysvitnout slunce, že déšť je životodárný a potřebný.

Důležité je nezhoršovat situaci

V tíživých životních podmínkách se v dnešní době může ocitnout kdokoliv z nás. Faktem je, že s problémy a potížemi se umíme poprat každý zcela jinak a jsou i tací, kteří na pořádnou bitvu nemají sílu ani vůli. Nebýt utopen ve vlastních pocitech stojí něco námahy, což jedna skupina lidí zvládne zcela bravurně, načež druhá může propadnout až k hlubokým depresím. Kde je totiž napsáno, že tato situace nemá řešení a bude trvat hodně dlouho? Stejně tak může být řešením poznání sama sebe z pomocí astrorozboru nebo jakákoliv účinná komunikace.

Přetvařování není cesta

Někdy se stane, že nevlídné okamžiky změní život člověka jednou provždycky a napořád. Nemusí se stát úraz, havárie právě vám, nemusíte nutně onemocnět nevyléčitelnou nemocí. Stačí, když se do nemilé situace dostane vaše dítě, rodič, příbuzný, se kterým sdílíte společnou domácnost. Potlačování pocitů smutku a hraný optimismus vám nevydrží dlouho, ba naopak zadržované emoce mohou po delší době vybuchnout jako časovaná bomba, v horším případě mohou ohrozit i vás a vaše zdraví. K psychologickým poruchám je to pak už jen krůček.

Pamatujte si…

Nejdůležitější ze všeho je uvědomění si vážnosti situace – jak moc je pro vás nepříjemná, popsat onu míru tragičnosti. Někdy postačí jen začít myslet na příjemnější věci, v opačném případě je třeba vzít v potaz vlastní vliv i možnosti tuto situaci změnit, a začít na jejím zlepšování pracovat. Logickými a reálnými argumenty můžete sami sobě vyvracet fakta, proč ona situace není tak vyhrocená, jak se vám snaží nalhat vaše hlava. Zaměřte se na pozitiva. Samozřejmě, každý člověk má i své horší stránky, ale je v našich silách to změnit a připomínat si i to dobré, co v nás je. Takové argumentování je pak třeba opakovat s cílem uvědomování si reálnost situace, příčiny, třeba tak dlouho, dokud se nebudete cítit lépe.

Nejste-li schopni přijmout danou situaci a ovládnout své myšlení, deprese a frustrace na sebe nenechají dlouho čekat. Řešení je v hledání kompromisů, v přísunu podnětů, které způsobí byť jen malé, dílčí radosti.  Usilujete-li o zlepšení svého života, ptejte se sami sebe. Moderně pojatá astrologie a osobní horoskop umí odpovědět na otázky, proč, kdy, jak a čím si sami ubližujeme, umí nám dodat inspiraci pro celý další, plnohodnotný život.