Narcisté mají Vánoce každý den, jak s nimi ale komunikovat?

Narcisté můžete si být jisti, že středobodem celého vesmíru je pro něj jen on. Ano je to tak, když vezmete v potaz, že ve svém pohledu má jen on má právo na veškerou chválu, ocenění, docenění, pozornost, obdiv, uznání, empatii, ústupky, respekt, toleranci, nějakou společnost kolem sebe a prostor v životě… To  můžete dělat pro něj jen vy, on pro vás ani omylem ne!

Jestliže ho máte vedle sebe, upřímně vás lituji. Pokud s ním musíte komunikovat, níže najdete tipy, jak to přežít. Nicméně ani to nezaručuje konstantní, lichotivý výsledek. S narcistou je to hodně o štěstí. Buď se zrovna trefíte do dobré nálady nebo vás zpraží výčitky, ignorací, pochybnostmi, kdy to vše má za cíl jediné – manipulovat s vámi a dostat vás tam, kam chce. Od narcisty nečekejte sebeuvědomění natož, že vám budou naslouchat.

Jak komunikovat s narcistou

Pro komunikaci je zásadní zůstat v klidu. Nereagovat na základě emocí. Raději si uvědomte, vše co vám říká je odrazem jeho vnitřních mindráků, nejistoty a mezi vaše odpovědnosti rozhodně nepatří jeho pocity, chyby, protože vy je nevytváříte, neboť nesedíte v jeho těle. Raději používejte co nejvíce stručné odpovědi (ano, ne), reagujte klidně, trpělivě.  Jestliže se musíte nějak vyjádřit, učiňte tak krátce a opravdu neutrálně, bez toho aniž byste museli vyjádřit souhlas či nesouhlas. Narcista je velmi háklivý na kritiku, soudy, nezapomeňte na to. Můžete používat věty, jako „Děkuji ti za sdílení. Musím o tom přemýšlet. Slyším, co říkáš. Vnímám, čemu věříš“. Nezapomeňte se mu koukat přímo do očí, mluvit rozhodně a sebevědomě. Opak bude vnímat, jako slabost.

Jak se chovat k narcistovi

Pokud od narcisty něco chcete, chvalte jej, vyzdvihněte upřímně jeho kvality (o nedostatcích nemluvte, nemá to smysl). Můžete si dokonce zjistit, o čem rád komunikuje a projevovat mu co nejvíce zájem. Jestli se pak odvážíte, co nejvíce neutrálně vyjádřete svoji potřebu (např. začlenit postupně komunikaci rovněž o vaší osobě) a to zakončete komplimentem jeho osobě (např. jak si ceníte jeho naslouchání). Jestliže uvidíte časem pokrok, můžete mu takto pomáhat učit  se postupně tolerovat vlastní frustraci z toho, že „Každý den nemohou být Vánoce„. Když na vás narcista začne být hrubý, manipulovat s vámi, pochybovat o vás, přestaňte mu ukazovat svůj zájem a ukončete komunikaci. Danému člověku se snažte vždy tiše, aktivně naslouchat a porozumět tomu, co po vás chce, rozumět čeho si cení a vnímat jeho kvality, byť to může být velmi těžké. Komunikace s narcistou by měla vždy popisovat, co je důležité pro něj a povědomí o tom, jaký to má na něj vliv. Čili může poukázat i na benefity, když vám vyjde vstříc nebo může obsahovat informaci o následcích – o co může přijít (např. o vás).

Chcete získat 10% slevu na všechny služby? Získat, jako první videa, rady zdarma o osobním rozvoji, vztazích a další mimořádné cenové nabídky, nebo snad informace o tom, jak vám mohu pomoci?  Přihlaste se k odběru.. > zde

Hledáte konkrétní rady pro vaše vztahové problémy, zjistit, jak s partnerem co nejvíce efektivně komunikovat? Z vaší jiskřičky naděje na vylepšení, umím vykřesat ohňostroj! Více informací >