Nejistý muž

Nejistota mužů, čím je způsobena?

Nejistota mužů, čím je způsobena? Když se mi můj nádherný, inteligentní, laskavoučký, exotický přítel svěřil s tím, že se cítí nejistý, protože nikdy nežil se ženou v jejím domě, protože to byl vždy jeho dům, a on má strach, že se mi zprotiví, já ho vykopnu na ulici a zlomím mu naprosto srdce, zarazila jsem.. a začala pátrat, proč to tak je.. I muži se mohou cítit ve vztahu velmi nejistí a děje se to často v situacích, kdy už mají něco za sebou a vůbec v tom ohledu nezáleží na věku. Stačí potkat pár žen, co si jen hrají, nemyslí to dostatečně vážně a bokem si drží otevřené dveře všude možně. Když pak takový muž vstoupí do nového vztahu, i když to má v sobě již poměrně zpracované, staré, bolestné vzpomínky mohou zasáhnout s nečekanou silou. A vy to tak trošičku můžete odskákat za všechny jeho předchozí vztahy. Tím ale nemyslím, nějaké hrubé chování, zkrátka jen iracionální uvažování promítající se do komunikace. Muž to ve většině případů nedělá schválně, ale jeho vlastní pocity jej ochromí natolik, že se racionální uvažování vypaří, jako „pára nad hrncem! Jestliže je ale váš partner schopen sebeuvědomění, s trochou lásky, úsilí, času a starostlivosti, to můžete poměrně překonat.. Vzájemná důvěra je pochopitelně tím, na čem je potřeba zapracovat..

Co způsobuje nejistotu mužů?

Nezávisle na kulturu, národnost je to velmi často tradiční genderové role a s nimi spojená očekávání ve smyslu, že muž musí být „tvrďák“, který nedává najevo slabosti, váhavost, strach, nejistotu, a pocity obecně. Muži zkrátka musí být silní, nezávislí a přeci schopni vyřešit všechny problémy. Dovolit si tedy byť i chvilkově projevit slabost je přeci nežádoucí. K tomu si přidejte vysoké, ale křehké ego.

Mnoho mužů má problémy s vyjadřováním svých pocitů, což se děje o to spíše, jestliže si prošli vztahy, kde komunikace nebyla zdravá anebo, jestliže byli v dětství nabádáni svými rodiči k tomu, aby si svá trápení nechávali pro sebe. Mnohdy stačí kritické poznámky ze strany otce, který je shazoval či nikdy neocenil. Ve výsledku si tito muži osvojí špatné návyky v komunikaci. Navíc nebohá partnerka se může v komunikaci dotknout staré, ale stále bolavé rány, kterou sice nezavinila, jenže to probudí iracionální uvažování ze strany partnera, za nímž se skrývají nezpracované emoce. Pokud partner nepřekoná své obavy z upřímné komunikace se svou partnerkou, a nebude otevřeně hovořit o svých potřebách, obavách, celý vztah to může velice zkomplikovat. Součástí takového vztahu se mohou stát častá nedorozumění, obavy, napětí, nedostatek důvěry z obou stran a vztah se nebude nikam vyvíjet.

Právě předchozí, vztahové negativní zkušenosti jsou tím faktorem, který velmi ovlivňuje nedůvěru a nejistotu u mužů. Divíte se? Pro nás ženy je svým způsobem snadnější tyto věci zpracovat, protože celá společnost je přeci nastavená tak, že ženy jsou více sdílnější ve vyjadřování svých emocí.

Předchozí vztahy, stejně, jako výchova či nedostatek úspěchu v životě, se mohou odrazit na nedostatečném pozitivním vnímání sebe sama ze strany muže a vyvolávat pochybnosti o vlastní hodnotě, o vlastní přitažlivosti, anebo  o svých schopnostech.

Kombinace předchozích špatných zkušeností s nedostatečným sebevědomím či s emocionálním zraněním, mohou způsobit strach, že muž nebude pro svou partnerku dost dobrý a bude odmítnut nebo opuštěn.

Ještě navíc může trpět sklony porovnávat sám sebe s ostatními muži, kteří jsou v jeho očích úspěšnější a cítit se o to více nejistě.

Posledním důvodem, který může vyvolávat nejistotu muže je, pokud jeho vztahové cíle nejsou v souladu s tím, jaký vztah v realitě mají a jaký vztah mít vůbec chtějí. Myslet si, že do toho „dorostou“ je ze strany ženy neskutečně naivní představa.

Jak partnerovi pomoci překonat jeho nejistotu

Velmi záleží na tom, čím je tato nejistota způsobená. Jestliže se jedná předchozí negativní, vztahové zkušenost. Může pomoci dát najevo zájem o jeho pocity, obavy, zkušenosti. Po troškách mu dovolit, aby se vám otevíral. Jakmile se vám začne svěřovat aktivně naslouchejte, oceňte jeho upřímnost a otevřené vyjadřování.

Je velmi vhodné, abyste se společně snažili analyzovat možné příčiny jeho nejistoty a hledat způsoby, jak s tím pracovat.

Při nejmenším ho ujistěte o své přítomnosti, podpoře nebo oddanosti. Vyjádřete, co pro vás znamená a ujistěte ho o své náklonnosti, úmyslech či cílech ve vztahu.

Překonání nejistoty si vyžaduje čas, protože partner musí získat důvěru. Určitě se vyplatí oceňovat všechny pokroky, které v tom směru udělá a nezapomínat mu připomínat, co pro vás znamená a proč jste s ním ve vztahu.

Partnerovi určitě poskytujte zdravý prostor pro jeho individuální potřeby, seberozvoj, podporujte jeho zájmy, cíle, aktivity. To vše může posilovat jeho sebevědomí, což je zcela žádoucí. O to více se bude cítit respektovaný.

Jestliže se jednoho dne probudíte a zjistíte, že jste s partnerem ve vztahu stále na stejném místě, neváhejte vyhledat profesionální pomoc, kdy v tom směru platí „čím dříve, tím lépe“.

Znaky nejistého muže

Muž působí nejistě, nesměle a neustále pochybuje o svých schopnostech, kvalitách apod. Omlouvá se za svá rozhodnutí či názory, i když k tomu není důvod. Díky tomu všemu nemá ani extra nějaké cíle, natož pochopitelně sebevědomí.

Má tendence potlačovat své emoce, protože se bojí vaší odezvy, což u něj vede např. k hromadění napětí, nespokojenosti či stresu.

Potřebuje od vás časté potvrzení, ujištění ve vztahu, hůře hledá jej jinde.

Má potíže s vyjadřováním svých osobních potřeb, hranic, protože se bojí negativní odezvy. Tendence vyhýbat se konfliktu pomalu snad za každou cenu, díky tomu není schopen efektivně komunikovat během konfrontačních situací.

Vnímáte u něj sklony srovnávat se s druhými muži (mohou být i vaši ex), neboť se vnitřně obává, že pro vás nebude dostatečně dobrý.

Vnímáte potíže s důvěrou ve vaši osobu, či jeho nedůvěru v to, že je vůbec schopen vytvořit funkční, zdravý vztah.

Nebo naopak vnímáte jeho extra silnou potřebu být uznáván, kdy má proto potřebu si často dokazovat své kvality, hodnotu.

V horších případech

Projevuje se velmi náladově. Má problémy vyjadřovat lásku, soucit, něhu, neboť se bojí vašeho odmítnutí, kritiky nebo obecně negativní reakce.

Vnímáte u něj pasivní agresivitu či hůře agresivitu, což je výsledkem toho, že potlačuje svou zranitelnost.

Sebedestruktivní chování. Nepřiměřené reakce na stres, nedostatečná emocionální stabilita.

Izolace, uzavírání se do sebe, kdy je motivací snaha vyhnout se konfrontaci s vlastními emocemi.

Pokud se zajímáte o povzbuzení a oživení dynamiky ve vašem partnerském vztahu, neměli byste váhat využít mého jedinečného partnerského astrorozboru. Rozebírat vztahy je pro mě hračka a proto vám mohu poskytnout hluboké porozumění a cenné návody na dosažení vzrušujícího a naplňujícího partnerství. Více informací > zde

Čas zastavit nemůžete, ale přesto z něj můžete vytěžit to nejlepší! Změňte svůj život k lepšímu během 12 hodin.. Jsem tady pro vás a vím, jak z vás vytáhnout to nejlepší! Neztrácejte čas s konkurencí – Jděte rovnou ke zdroji svého úspěchu, protože vám mohu zaručit, že u mě to ztráta času nebude! Neváhejte se objednat na 15 minutový hovor zdarma, kde vám prozradím, co pro vás mohu udělat! Více informací > zde


Chcete si zlepšit svůj život a vztahy? Hledáte efektivní pomoc od profesionála, který má všechny potřebné nástroje a zkušenosti? Pak byste se měli přihlásit k odběru mého newsletteru, kde získáte exkluzivní přístup k nejnovějším videím a radám o osobním rozvoji a vztazích, stejně jako nejnovější mimořádné cenové nabídky na mé služby. A jako bonus získáte informace o tom, jak vám mohu pomoci. A to není všechno –  získáte okamžitou slevu ve výši 10% na všechny mé služby!

A autorce: Jmenuji se Mirka Bittner a na profesionální úrovni se astropsychologii a koučinku věnuji 14 let. Rozebírání lidí je má obrovská vášeň, kterou „trpím“ už od dětství. V kombinaci s mou velkou emocionální inteligencí přináší rozbory s výsledky, které lidem berou doslova slova z úst. Miluji pomáhat s efektivní transformaci života, vztahu a díky mému přístupu se transformace u druhých děje rychle, účinně a na velmi hluboké úrovni.

Nejistý muž