Nenechte se přemoci

Dovolená, rekreace, zájezdy, relax, aktivní i pasivní odpočinek, prázdniny, letní radovánky, výlety, pikniky, grilování – tato a obdobná slova skloňovaná ve všech pádech slýcháme kolem sebe v poslední době čím dál častěji. To proto, že vládu ve svých rukou třímá tolik očekávané a milované léto. Čas odpočinku, krás, lásek, sladkého nicnedělání, jenomže…

Každé pro má své proti

Na světě jsou typy lidí, které svazují už předem obavy z blíže neurčených, ale možných situací, trapasů, kiksů a problémů. Výše letní teploty jako by přihřívala jejich intenzitu a i když se zatím ještě nic nestalo, visí tzv. ve vzduchu. Obzvláště maminky, které mají za úkol sbalit celou rodinu na dovolenou, to znají. Těch starostí, úkolů, nutností a věcí, které musí ještě před odjezdem zařídit, mají někdy až nad hlavu. Kromě péče o byt či dům, zahradu, kytky, psa, se do hlavy mnohých budoucích rekreantů vkrádá obava z čehosi, což není tak jednoduché definovat. Že by to byl podvědomý strach z cesty či neznámého místa rekreace?

Že by se báli o svoji bezpečnost (což je v poslední době bohužel pochopitelné)? Že by nepříjemné šimrání v žaludku prozatím nemělo žádný konkrétní důvod? Je ku podivu, že každá příjemná věc je v tvrdé realitě vyvážena něčím méně populárním.

Nepodléhat panice

Pravdou je, že léto je jaksi více náchylné k virózám typu letních lásek a vzplanutí, svádění a nevěr, rozchodů a rozvodů bez ohledu na stav či věk aktérů. Také je méně odolné vůči hádkám a slovním výbuchům, protože horké letní podnebí působí téměř jako rozbuška. Bránit se ale účinně lze. Nepodléhejte davové psychóze a navzdory tropickému vedru zkuste vždy zachovat chladnou hlavu. Dle rad našich babiček napočítejte nejdříve do deseti a pak jednejte. Přestože náhle je všechno jiné a netradiční, naše hodnoty, předsevzetí a životní rozhodnutí by právě čas dovolených a letních aktivit neměl nijak narušit. Mnohá slova později už nejde vzít zpátky, mnohé činy nejdou „odestát“.

Léto budiž pochváleno

Někdo si řekne, tak místo chytrého poučování dejte lidem recept, jak přežít dovolenou, jak z ní nemít nervy, jak nepropadat panice a chaosu. Takže budiž, tady ho máte. Ke klidné letní atmosféře lze přispět dodržováním jednoduché rovnice, což by mělo zaručit rovnoměrně vyvážený pocit štěstí a pohody pro všechny. Příjemně strávený letní čas a spokojeně prožitá dovolená rovná se nespěchání, velká dávka humoru, empatie a porozumění, stejné množství trpělivosti, k tomu dobrá nálada, rozvaha, jasná mysl a špetka umění rozlišit podstatné od nepodstatného. Zásadním krédem je nenechat se vykolejit, a vždy zůstat nad věcí. Zjednodušeně pro ty, kteří stále ještě nechápou: Nebojte se dopředu toho, že vám ukradnou kufry, ale radujte se z času se svými blízkými, plánujte hravé aktivity, staňte se člověkem, který chce a umí relaxovat, který není otrokem svých niterných pocitů, přivolávajících nebezpečí. S předem utkaným strachem bychom nemohli přejít ani z jedné strany ulice na druhou.

Velké věci se skrývají v maličkostech

Mnohdy se osvědčí, že to nejkrásnější, co v životě zažijeme, jsou docela malé, banální, blízké a jednoduché věci. Pokud si je umíme okořenit trochou exotiky, poznání, akční nálady, pak máme vyhráno. Taková obyčejná dovolená pod stanem u nedalekého rybníka může být absolutním hitem letošního léta. Protože nebe nad hlavou, svobodná mysl, brouzdání se bosou nohou v chladivé trávě, ke čtení místo detektivky třeba astrorozbor, který nám dá nahlédnout do nejniternějších zákoutí naší duše a poznat sebe sama, je nejlepším lékem na vše, co nás zrovna tíží.