O smutné náladě

Jak se pravdivě říká, každý den není posvícení. Lidé mají nálady různé a úsměv se střídá s mrzutostí jako slunečný den s deštivým. Tak zvaná náladovost se pomalu stává národním rysem a ustálený výraz „blbá nálada“ je blízký poměrně širokému spektru obyvatelstva. Jak je ale možné, že tento virus se mnohdy šíří jako neštovice nebo kapénková infekce? Recepty na to, jak namíchat elixír štěstí a radosti mají cenu zlata, mnohdy ale onen vnitřní smutek jenom krátkodobě zastřou.

Radujte se, veselte se

Jak jen to je v těch koledách o radosti a veselosti… Kdyby tak šlo poručit svému já a odteď je změnit v rozesmáté sluníčko, které kolem sebe šíří entuziasmus. Častokrát to u slabších jedinců dojde tak daleko, že ona bezmoc, beznaděj, vyhoření, nicota a smutek je doženou až do ordinací psychologů, psychiatrů či jiných odborníků na nemoci lidských duší. Často je příčinou podobných stavů i hlubší potíž, související s prací, přepracováním, špatným zdravím, nemocí, stářím, rodinnými či vztahovými problémy, nezaměstnaností a dalšími, sice neviditelnými, ale ne méně vážnými spouštěči.

Nedejte se

Možná se až moc rozmáhá společenský nešvar, jenž využívají ti chytřejší, silnější, bezohlednější, výše postavení nebo ti drzejší, co se neštítí ničeho. Šikana a manipulace s lidmi začíná již ve školních lavicích a je bohužel stále větším sociálním problémem. Stává se dokonce, že ostatní přítomní jen přivírají oči a hrají tzv. „mrtvé brouky“. Proč se dnešní člověk bojí reagovat, zeptat se, proč nechce pomoci a raději se tváří, že se ho to netýká? Co když se ho to bude týkat hned zítra také? Je to tak těžké vymáčknout ze sebe trochu empatie a snažit se někomu pomoci nebo se ponižovaného zastat? Manipulátorů je potřeba si všímat, nedat se jimi pohltit, zastrašit, ovlivnit. Rozhlédněte se kolem sebe. Jsou tady, a někteří vypadají docela líbezně…

Smajlík to nevyřeší

Moderní je lajknout vše, co se líbí a případně okomentovat, přidat názor nebo něco oduševnělého „na zeď“. Už méně in je napsat vlastnoručně dopis a poslat ho z pošty nebo jít na skutečnou schůzku do kavárny, cukrárny, pizzerie či na zahrádku. Usmívat se a povídat si jen tak je pasé. Stačí nám si zapnout chat a rozvinout diskusi – konferenci, klidně i s více lidmi najednou. Díky, internete, jsi geniální. Nemusím zvednout zadek a všechno bravurně vyřeším z pohodlí domova. A ještě přidám smajlíka – usmívajícího se, i když já mám právě nápadu „pod psa“.

Řítíme se do propasti

Na sociálních sítích přibývá lidí smutných, s úzkostí, bez cíle, bez radosti, bez přátel – tedy ne těch na FB. Ono totiž umět tu radost prožívat je strašně vysilující. A ono totiž tu radost rozdávat ostatním a ještě k tomu zadarmo je úplná blbost! Je ale načase zvolnit, probrat si priority a nastavit nějaký žebříček hodnot, cílů, snů a tužeb. Splnit si třeba nějaké tajné přání – v pozdějším věku se naučit hrát na kytaru, vystudovat si obor, který vás zajímá, letět prvně letadlem nebo pokořit nějaký svůj osobní „Mount Everest“. Místo pádu do propasti je lepší totiž vylézt na horu. Je odsud překrásný, pravdivý a otevřený výhled.

Stop smutku

Místo zakázaného kouření nebo zakázaného vstupu by mohl někdo vymyslet značku Zákaz mračení nebo Zákaz smutnění. Svět by potom pro mnohé nabyl neskutečně barevných odstínů. Zkuste to u sebe – změna nálady, změna chování, změna života. Za každou maličkost jsou body. Body spokojeného života, který není nekonečný. Kéž vám rychle přibývají a při velkém zisku je můžete dokonce rozdávat těm, kteří na svoji proměnu teprve čekají. Tak hodně štěstí a Keep Smiling!