Rovnost ve vztahu

Když muž nechce převzít odpovědnost za své špatné činy

Až na jednoho, všichni moji partneři byli empatičtí a velmi inteligentní. Ale i tak jsem si je musela trochu „vytvarovat“ a naučit je velice rychle si uvědomovat, že mají odpovědnost za své činy ve vztahu a co to vlastně znamená. Protože v opačném případě, muži velmi lehce podléhají ve svém pohledu určité formě nerovnosti, s kterým pohlíží na nás ženy, kdy nás pak obviňují za emocionální reakce na jejich špatné činy. Jako kdybychom jsme byly my ženy vždy ve všem horší, protože vůbec nějaké emoce máme. Ty emoce, které muži schovávají někam do šuplíku. Všechno to ale vyplývá ze sexismu, předsudků, nedostatku sebereflexe, emocionální inteligence či z vrozeně vyššího ega mužů díky, kterému prostě vidí sami sebe, jako nechybující „supermany“, a společnost jim jde v tom směru stále často naproti. Samozřejmě realita pak této představě může dát pěkně „na frak“…

Pro muže je obecně velmi těžké přiznat „nejsem dokonalý, perfektní, ale protože tě nesmírně miluji, překročím vlastní stín, budu naslouchat, pracovat pro tebe, náš vztah a budu lepším“. Já to štěstí mám. Ale před tímhle tomu předcházelo v mnoha situacích to, že partner udělal něco hloupého, nedomyšleného apod. mě to pochopitelně naštvalo, zranilo a místo adekvátní reakce přišlo obviňování mé osoby za to, že vůbec reaguji. Je vám to povědomé? Tuším, že ano..

Čas zastavit nemůžete, ale přesto z něj můžete vytěžit to nejlepší! Změňte svůj život a vše v něm k lepšímu během 12 hodin díky transformačnímu programu.. Jsem tady pro vás a vím, jak z vás dostat to nejlepší! Neváhejte se objednat na 15 minutový hovor zdarma, kde vám prozradím, co vše pro vás mohu udělat! Více informací > zde

V mnoha citátech se můžete dočíst něco, jako „Když by muž musel čelit tomu, že by s ním žena zacházela tak, jak on s ní, tak ji v mnoha případech okamžitě opustí“. Pochopitelně to tak není vždy a ve všech případech. Nicméně tento citát poukazuje na skutečnost, že umění vnímavosti, sebereflexe a objevení vlastní zdravé maskulinity, je něco, co se musí muži často naučit, protože se to jinde bohužel nenaučili. Muži čelí na jedné straně konzervativnímu tlaku společnosti chovat se, jako „chlap“, což z nich může dělat tak trochu necitlivé ignoranty neschopné přiznat svou chybu právě v situacích, kdy se mají „vytasit“ s adekvátní reakcí / činem. Na straně druhé čelí tlaku žen, které vlivem mnoha okolností museli / chtěli zjistit, že nejsou ty podřadné a v životě mají více rolí nežli je být matka a chtějí tedy více.

Jak chlapovi nesebrat ve vztahu koule

Při vhodně směřované komunikaci zaměřující se na to podstatné, lze s trochou trpělivosti, shovívavosti, naučit muže: vám naslouchat; přebírat vědomí odpovědnosti za to, že když „udělá blbost, partnerku to může zranit a pochopitelně pak bude reagovat“, kdy zcela logicky následně bude očekávat vhodnou akci – nápravu. I muž by ji v té situaci očekával… Řešením tedy není ženu obviňovat z reagování na čin partnera, ale zamyslet se nad tím, v jaké vhodné formě přiznat odpovědnost za svůj chybný čin a jak to udělat příště lépe. K tomu ovšem muž musí být přístupný. Když není, nepomůže ani „svěcená voda“..

Aby to nesklouzlo do neustálého obviňování se strany ženy, a do frustrace, demotivace ze strany partnera, je třeba takovou vážnou komunikaci vyvažovat častou, upřímnou chválou a vyjadřováním toho, že věříte ve schopnosti partnera, kdy vidíte jeho potenciál natolik pozitivně, že víte, jak by mohl dosáhnout ještě více, pokud to bude sám chtít.

Když se naučíte komunikovat s partnerem v duchu „Co by MOHL dělat, udělat, aby vás potěšil, kdy vy na něj budete za to hrdé“, šance, že to bude chtít udělat, se může markantně zvýšit, neboť faktem je, že opravdu hluboce milující partner chce potěšit svou partnerku, protože on chce, aby jej ona obdivovala, milovala. Zároveň tento přístup v něm bude podporovat zdravou víru v sebe, a tedy i maskulinitu v tom směru, kdy se bude stávat lepším mužem i partnerem, který si sice neužívá monology o pocitech, ale umí přiznat svou chybu, vést, řešit, naslouchat, starat se, pomáhat a v případě nutnosti komunikovat o tom podstatném. Jestliže se potýkáte ve vztahu s absencí pomoci, vedení, starání se ze strany partnera, to by bylo na další článek.

Nakonec je pochopitelné, že při takovém přístupu ze strany ženy, je potřeba i partnera podporovat v tom, aby sám sděloval, když se jej něco dotkne a dát mu právo / prostor na to, aby se otevřeně vyjádřil bez vašeho souzení. Ani my ženy nejsme bezchybné.. 🙂


Chcete si zlepšit svůj život a vztahy? Hledáte efektivní pomoc od profesionála, který má všechny potřebné nástroje a zkušenosti? Pak byste se měli přihlásit k odběru mého newsletteru, kde získáte exkluzivní přístup k nejnovějším videím a radám o osobním rozvoji a vztazích, stejně jako nejnovější mimořádné cenové nabídky na mé služby. A jako bonus získáte informace o tom, jak vám mohu pomoci. A to není všechno –  získáte okamžitou slevu ve výši 10% na všechny mé služby!

A autorce: Jmenuji se Mirka Bittner a na profesionální úrovni se astropsychologii a koučinku věnuji 14 let. Rozebírání lidí je má obrovská vášeň, kterou „trpím“ už od dětství. V kombinaci s mou velkou emocionální inteligencí přináší rozbory s výsledky, které lidem berou doslova slova z úst. Miluji pomáhat s efektivní transformaci života, vztahu a díky mému přístupu se transformace u druhých děje rychle, účinně a na velmi hluboké úrovni.

Rovnost ve vztahu