Těšení na léto

Kdo by neměl rád léto! Teplé večery, bosé nohy v trávě, šimrání slunečních paprsků na zavřených očích… Ledové nápoje a dovolené, výlety a návštěvy, nová přátelství… Neznáte? Nevíte? Netušíte? Zkusme se všichni ponořit do letních měsíců tak nějak jinak.

Děti dospělým, dospělí dětem

Červen je spojen jako poslední školní měsíc se školou a červenec se srpnem s prázdninami. Než to vypukne, školní bilancování uzavírá etapu mnohých předškoláků, prvňáčků, deváťáků, maturantů, nastávajících vysokoškoláků, ale i všech ostatních studujících. Bylo to letos hektické a to nejen pro děti, ale i pro pedagogy. V duši jsme každý tak trochu dítětem, i když jsme už odrostli školním lavicím. Letošní způsob léta zdá se však býti tak trochu podivným… Poslední období lidé prožívali s obavami, jak to bude všechno dál, kdy se život dostane zase do normálu a kdy bude zase všechno jako dřív. Covid, nucené prázdniny a karanténu z mysli hned tak nevymažeme.

Pojďme si zaskotačit

V poslední době jsme si tak nějak zvykli i na věci poměrně neběžné. Akceptovali jsme, co nikdy předtím, změnili jsme se a jinak se díváme na svět kolem sebe. Tedy jak kdo. Úhlů pohledů je nespočet a všechno má svá pro a proti. Konečně museli všichni procitnout z letargie, zaujmout stanovisko, dát najevo svůj názor, projevit se, otevřít se… Zajímavé zjištění. A ještě zajímavější je dozvědět se o lidech kolem sebe toho mnohem více, než bylo dosud vidno. Každá svízel má svůj důvod, svoje opodstatnění, svůj původ a posune věci úplně do jiného rozměru. Někdo na to jde zvesela a bezstarostně – skotačit se totiž dá i v „korona“ době. A kdo na to nepřišel, je … dejme tomu trouba.

Nevysilujte se tím, co změnit nelze

Někteří lidé dospěli k názoru, že musí nutně měnit svět. Změnu by ale měl chtít počít každý sám za sebe, sám v sobě, sám pro sebe, na sobě, měnit druhé je docela nesnadné. Na světě je ale krásně, je-li všechno čiré, průzračné, průhledné a pravdivé. Nikoliv změněné, upravované, šlechtěné. Pojďme vše vidět jinýma očima – dobrýma, laskavýma a méně kritickýma. Pojďme se povznést nad maličkosti a malichernosti, pojďme žít velkoryse, šťastněji. Život za to stojí.

Léto trochu jinak

Dovolené už nejsou spojené jenom s cestami do zahraničí, k moři, za dobrodružstvím a adrenalinem. Najednou se otevřel obzor jiných možných zážitků a radostí, které jsme dříve pro široce otevřené oči neviděli. Všechno je nádherně vidět i zpoza slunečních brýlí – všechno má totiž svoje kouzlo. Možná, že lidé se probrali a uviděli i tu krásu, kterou máme za humny, kterou si umíme konec konců udělat sami, anebo kterou máme v sobě. V duši můžeme míst slunce a tedy i léto po celý rok. A někteří to tak skutečně mají: na tváři stálý a vyrovnaný úsměv, upřímný, od srdíčka, skvělý dárek pro všechny kolem sebe a zadarmo, v duši slunce, kolem sebe léto, teplo a příjemně.

ŽÍT se nemusíme učit, máme to od přírody v sobě – jenom to najít…