toxicky

Proč se někdy každý může chovat ve vztahu toxicky?

Sama jsem to zažila v jednom ze svých vztahů. Byla jsem s natolik toxickým a emocionálně zneužívajícím partnerem, že jsem sama jednoho večera takzvaně vypěnila, ačkoliv se mi to nikdy dříve v životě nastalo. Doslova jsem vedle jeho hlavy mrštila telefonem. Věřte mi, že pokud bych opravdu chtěla, mušku mám velmi dobrou.. Musím se přiznat, že se své reakci ani s odstupem času nedivím a dnes si říkám „Miri měla jsi ho vyhodit ještě dřív“. Ano, manipulativní, toxický protějšek nás může dostat na takové dno, že i z naší strany jde v ten moment racionalita stranou. Samozřejmě o to těžší je se s tím vším následně vyrovnat, aby si to člověk nepřenesl do dalšího vztahu a vyžaduje to velkou dávku odvahy, aby si člověk dovolil být opět otevřený, zranitelný. Navíc bez ochoty z obou stran v novém vztahu zdravě komunikovat se to opravdu neobjede. I ta druhá strana si musí dovolit být otevřená a zranitelná bez ohledu, jaké „závaží“ si sebou nese. Jaké jsou ale další důvody proč se člověk může chovat ve vztahu někdy toxicky?

Níže najdete přehled důvodů. Ráda bych dodala, je pochopitelné, někdy se těchto důvodů toxického chování může sejít několik najednou. Mezi námi o to horší to pak je..

Jak dětství způsobuje toxické chování ve vztahu

Jak už jsem naznačila jedním z důvodů je, když má člověk sám nezpracované emoce, traumata z minulosti a díky tomu reaguje přehnaně, nezdravě v mnoha situacích ve vztahu. Mezi tyto reakce patří například ignorování, pasivní agresivita, snižování vašeho názoru či emocí, neochota se vůbec za cokoliv ve vztahu omluvit, neustálé stavění se do role oběti, osočování, kritika, výčitky atd. Všechno takové chování mohl váš protějšek odkoukat od jednoho ze svých rodičů a vytvořit si z tohoto vzorce normu svého chování. Nebo za tím vším může stát například důvod, že váš protějšek zažil v dětství rozvod a proto může být extrémně žárlivý, majetnický, citově závislý, protože se bojí opuštění z vaší strany.

Dalším důvodem způsobující občasné toxické chování ve vztahu může být, když mají partneři odlišná očekávání, hodnoty či potřeby ve vztahu, což může vést ke konfliktům či při nejmenším k frustraci. Nebo, jestliže jeden z partnerů necítí, že jsou jeho potřeby naplňovány, může se začít chovat toxicky, jako způsob vyjádření své nespokojenosti.

Jak nedostatečné komunikační dovednosti způsobují toxické chování

I když se to jistě pomalu zlepšuje, mnoho lidí nemá stále dostatečné komunikační dovednosti a neví, jak ve vztahu řešit efektivně konflikty a to má pochopitelně negativní dopad na harmonii ve vztahu a vede k nepochopení, frustraci a následně může vést k toxickému chování, jako je obviňování, pasivní agresivita, manipulace. Jestliže navíc daná osoba nezná dostatečně sebe sama, je pro ni vůbec obtížné dosáhnout dobré úrovně sebereflexe. Nedokáže z toho důvodu pochopit, proč se chová, jak se chová, jak dané chování ovlivňuje druhého člověka a jak je dané chování toxické. Takže ve výsledku dochází k popírání vlastní toxicity nejen před sebou, ale i před druhým. Už to je velmi zničující..

Jako mezi poslední časté důvody bych uvedla vnější tlak, stres, osobní problémy, potíže v práci nebo zdravotní problémy. To vše nás může na chvilku dostat na „druhou stranu“, kdy se člověk cítí velmi podrážděně, frustrovaně a může si to takzvaně „vybíjet na druhém“. Každý můžeme udělat chybu, ale po takovém chování by měla přijít vždy upřímná omluva, náprava a neměl by se z toho stát v žádném případě přetrvávající návyk.

Ani společnost, kultura dané země a média nemusí podporovat zdravé chování ve vztazích. Vím, o čem mluvím.. Některé kultury vyloženě nepodporují zdravou komunikaci ve vztahu, a můžeme je najít dokonce v Evropě. Tlak na dokonalost, idealizace určitých typů chování, přílišná sexualizace nebo naopak oslavování machismu, může ovlivňovat, jak lidé vnímají, prožívají vlastní vztahy. Jejich chování pak může o to spíše inklinovat k frustraci a toxickým projevům.

Pokud jste se ocitli dlouhodobě v situaci, kdy se k vám druhý chová velmi zraňujícím způsobem v žádném případě to netolerujte a vyžadujte nápravu.. Pokud hledáte hluboké příčiny chování druhého, určitě je velmi dobré zapátrat v jeho charakteru. V tom vám může skvělé pomoci partnerský astrorozbor.

Získejte okamžitý přístup k mimořádným slevám, exkluzivním videím, radám pro osobní rozvoj, vztahy a mnoho dalšího. Jako dárek získáte 10% slevu na všechny služby! Navíc se dozvíte jako první o nových rozborech slavných osobností. Přihlaste se k odběru.. > zde

A autorce: Jmenuji se Mirka Bittner a na profesionální úrovni se astropsychologii a koučinku věnuji 14 let. Rozebírání lidí je má obrovská vášeň, kterou „trpím“ už od dětství. V kombinaci s mou velkou emocionální inteligencí přináší rozbory s výsledky, které lidem berou doslova slova z úst. Miluji pomáhat s efektivní transformaci života, vztahu a díky mému přístupu se transformace u druhých děje rychle, účinně a na velmi hluboké úrovni.