Naslouchání ve vztahu

Umění naslouchat

Umění naslouchat je pro dobrou komunikaci ve vztahu opravdu stěžejní. Ze vzorku 2116 respondentů z roku 2021 uvedlo, že „protějšek poslouchá především sebe“ celých 29,3%. Docela vysoké číslo, nemyslíte? I když nechci podporovat typické stereotypy, muži mají prostě tendence selektovat ve své mysli to pro ně logicky nepodstatné… To „nepodstatné“ ovšem může být podstatné pro jejich partnerky, které jsou naopak expertky ve vyjadřování emocí… Když si ještě do toho přidáme touhu žen „vše spravovat“, která může vést k všelijakému diskutování, přesvědčování s menším či větším vztekem, úspěchem, neštěstí je venku. Bohužel je očividné, že to mezi námi vytváří propast.. 

Pro muže je opravdu obtížné čelit emocím, vyjadřovat emoce, což jsem ostatně rozebírala v mnoha svých předchozích článcích. Jenže to neznamená, že ve vztahu nepotřebují emocionální bezpečí! Naopak potřebují jej mnoho, a vás potřebují k tomu, abyste jej tam dovedla a muž se vám dokázal otevřít.

Jestliže máte ve svém životě partnera, s kterým jste šťastní, asi stojí za to vyvinout trochu vzájemného úsilí a vylepšit vaši komunikaci… Vrátí se vám to mnohonásobně.

A jak na to, abyste se stali lepšími posluchači?

Níže najdete několik doporučení, co dělat lépe a jak zároveň udržet své nervy “ na uzdě“, aby se komunikace mezi vámi zbytečně nevyhrotila.

Velmi pozitivním začátkem je začít poslouchat, a jako první věc si uvědomit, jestli vás druhý chce úmyslně poškodit, ublížit vám..? Když si sami v sobě odpovíte „nikoliv“, uvědomte si, že je tím pádem zcela v pořádku si dovolit poslouchat druhého, kterého ostatně milujete, zůstat otevřený/á názorům druhého. Jestliže pocítíte tlak, uvědomte si rychle z čeho to asi pramení.. Zda máte strach z negativní odpovědi/reakce ze strany druhého, odmítnutí? V ten moment vám může pomoci několik věcí.

Uvědomit si, že ten chvilkový, nepříjemný pocit odejde a pro vás je tedy nejlepší mít své reakce pod kontrolou a zachovat klid. V ten moment se ještě k tomu můžete začít vědomě soustředit na svůj dech, což uvolní váš stres. Navíc pokud zůstanete přítomni v situaci – chtít druhému vědomě naslouchat, abyste lépe porozuměli, můžete s největší pravděpodobností zjistit, že jste schopni vyřešit situaci. Jestliže si dokážete v mžiku vteřiny uvědomit, že právě tento váš klid může vést k vyřešení problému, to je upřímně naprosto báječné. Všechny tyto kroky pochopitelně povedou k tomu, že druhému budete věnovat dostatek zasloužené pozornosti. Pokud to ještě „okořeníte“ tím, že budete dávat protějšku najevo zájem svými neverbálními gesty, už to snad ani nemůžete udělat lépe.

Snažte se  s druhým udržovat oční kontakt, protože i to je cestou, jak dávat najevo zájem o komunikaci. V průběhu naslouchání se snažte zdržovat toho, abyste druhého soudili, kritizovali, vytvářeli si závěry apod. Raději tyto tendence vyměňte za doplňkovou otázku, která vám pomůže lépe pochopit perspektivu druhého a ještě mu dá najevo, že máte zájem. Jestliže si nejste jisti, zda jste dobře porozuměli, zopakujte svými slovy, jak jste danou věc pochopili a požádejte druhého o potvrzení, zda je to tak správně. Nevkládejte druhému do úst vaše názory/předsudky, nevytahujte staré bolesti.. Naopak se co nejvíce snažte vcítit do perspektivy druhého, uvědomit si, že to není vaše dvojče. To sebou nese i připravenost k tomu změnit svůj názor, přijmout nové informace.

Pokud máte z něčeho obavy, postřeh, názor, zapojte se do dialogu a dejte najevo vaše vlastní pohnutky způsobem, kdy budete mluvit jen o své osobě. Když je to potřeba, dejte druhému čas na přemýšlení. Jestliže s něčím nebudete souhlasit, pamatujte si, že máte právo dát najevo „Nelíbí se mi to, ale stejně tě miluji a o obecně máš mou podporu“. Nebo navrhněte vlastní způsob řešení a zeptejte se druhého, co si o tom myslí.

Pokud se zajímáte o povzbuzení a oživení dynamiky ve vašem partnerském vztahu, neměli byste váhat využít mého jedinečného partnerského astrorozboru. Rozebírat vztahy je pro mě hračka a proto vám mohu poskytnout hluboké porozumění a cenné návody na dosažení vzrušujícího a naplňujícího partnerství. Více informací > zde

Čas zastavit nemůžete, ale přesto z něj můžete vytěžit to nejlepší! Změňte svůj život k lepšímu během 12 hodin.. Jsem tady pro vás a vím, jak z vás vytáhnout to nejlepší! Neztrácejte čas s konkurencí – Jděte rovnou ke zdroji svého úspěchu, protože vám mohu zaručit, že u mě to ztráta času nebude! Neváhejte se objednat na 15 minutový hovor zdarma, kde vám prozradím, co pro vás mohu udělat! Více informací > zde


Chcete si zlepšit svůj život a vztahy? Hledáte efektivní pomoc od profesionála, který má všechny potřebné nástroje a zkušenosti? Pak byste se měli přihlásit k odběru mého newsletteru, kde získáte exkluzivní přístup k nejnovějším videím a radám o osobním rozvoji a vztazích, stejně jako nejnovější mimořádné cenové nabídky na mé služby. A jako bonus získáte informace o tom, jak vám mohu pomoci. A to není všechno –  získáte okamžitou slevu ve výši 10% na všechny mé služby!

A autorce: Jmenuji se Mirka Bittner a na profesionální úrovni se astropsychologii a koučinku věnuji 14 let. Rozebírání lidí je má obrovská vášeň, kterou „trpím“ už od dětství. V kombinaci s mou velkou emocionální inteligencí přináší rozbory s výsledky, které lidem berou doslova slova z úst. Miluji pomáhat s efektivní transformaci života, vztahu a díky mému přístupu se transformace u druhých děje rychle, účinně a na velmi hluboké úrovni.