V čem se skrývá síla

Mnohokrát přemýšlíme, kde se bere. Uděláme něco, rozhýbeme své tělo, tvoříme a vyrábíme, vymyslíme geniální zjednodušení své či cizí práce, použijeme sílu, energii, vytvoříme hmatatelný výsledek. Kde se vzal onen impuls? Jak se to všechno stalo, co se událo, že jsme rozhýbali kolos, miniaturní věcičku, sebe nebo třeba i všechny ve svém okolí?

Svět uvnitř nás

V naší mysli existuje obrovský potenciál – myšlenka. Stojí na počátku mocné energetické síly, která doslova hýbe světem. Není to ani trochu nadnesené, spíše my sami nechápeme její skrytý význam. Je však velmi smutné, že jen málo lidí umí svoje schopnosti využívat a svoje myšlení správně nasměrovat. Nevíš, co chceš? Škoda. Odpověď zní: Nikdy to nebudeš mít.

Zvolit si cíl

V mysli člověka dochází k mnoha reakcím, k mnoha úsudkům, ke kritice, také k tajnému snění. Proč ale snění? Dát svým snům křídla možná zní trochu poeticky, ale kdo zkusil osedlat svoje touhy doopravdy, ví, že stačí trocha odhodlání, odvahy, snahy, potom boje, možná i obětování a vytoužené se pomalu, ale jistě stává skutečností. Kdo nemá cíl, jako by nežil. A dýchat, žít, pracovat, byť to zní neskromně, je vážně trochu málo.

Step by step

Člověk, který ušetřil na svoje první auto, kdo vyměnil podnájem za malý byt a nakonec si splnil přání v podobě vysněného domečku, ví, o čem je řeč. Také ten, kdo z postu dělnického vyšplhá na post ředitele a dokonce i ten, kdo má nakonec velkou, spokojenou, zdravou rodinu. Nebo ten, co svůj nový domov vybudoval za obzorem, kde ráno pozoruje mořský příliv a pokřikující racky. Krůček za krůčkem, nenápadně, avšak s buldočím odhodláním jít za tím, co opravdu chceme, se vyplácí…

Kdo nezažil, neuvěří

Je jenom jedna varianta. Vybrat si cestu, zvolit si zpočátku byť malé cíle, které později mohou vzrůst do velikosti životních met. Dosahování cílů je totiž životním motorem, co nás posunuje stále dál. Musíme ale chtít. Negativismus, depresivní nálady, špatný postoj k životu, ubíjející stereotyp či nechuť ke změnám – vidíte se? Nebo možná poznáváte někoho ze svého okolí. Umění je nenechat se semlít právě takovými ignoranty. Lkaní, stěžování, kritika, výmluvy a osočování kohokoliv, dokonce i sebe samého, nepomůže. Kdo chce, může dosáhnout na vše, co si jen umane.

Na začátku je myšlenka

Vypadá to jednoduše. A ono to snadné opravdu je. Na počátku všeho stojí myšlenka, a není to myš Lenka. Je třeba myslet na to, co chcete, nejenom chvíli, ale neustále – ve dne, v noci. Stane-li se z přání žádostivost, meta, smysl života, pak je zažehnut motor stroje, který dřímá v každém z nás. Pomyslete, co všechno už jste promeškali. Hodiny tikají a odměřují nám dny, týdny, měsíce, roky. Není nejvyšší čas začít?