Vánoce – strašák nebo radost?

Každý rok je to jako přes kopírák – slibujeme si, jak se zastavíme, vánočně se naladíme, potěšíme se, užijeme si to a nebudeme bláznit s úklidem, pečením, honbou za excelentními dárky. V příslušném období očekávání však opět vrcholí maratón aktivit, které se nám přese všechna předsevzetí lepí na paty stejně intenzívně, jako loni…

Ideální postoj

Nelze než závidět všem flegmatikům, které skutečně nic nerozhází. Chladnými je nechává vůně vanilky a perníčků z kuchyní pečících hospodyněk, plné nákupní koše tisíců návštěvníků obchodních center, mediální reklamy na originální dárky nebo pozvánky na nejrůznější kulturní akce. Snad jen nějaká nově natočená vánoční pohádka, procházka lesem či relax v blízkém wellness centru je tím, co uvítají a neodmítnou. Jejich veskrze přívětivý a klidný postoj k těmto svátkům jim zaručí klidné, pohodové prožívání bez nervů, stresu a honičky.

Nalaďme se svátečně

Pravdou je, že každý člověk je jiný. Jeden udržuje tradice, zpívá koledy, druhý nevečeří rybu ani nestrojí stromeček a ukryté vánoční dárky hledá v zahradě. Dárkem pro mnohé jiné je zase třeba jen to, že se sejde rodina, že jsou všichni zdraví  nebo že konečně našli lásku a porozumění. S tóny koled či půlnoční modlitbou v kostele však čas vánoční dostává zcela jiný rozměr. Tradice, zvyky a obyčeje jsou tak prosté, tak krásné a tak inspirující! Prožijte si chvíle svátečních dnů s romantickým nádechem, udělejte třeba dobrý skutek a vůbec nemusíte utratit majlant za dárky „světové“ úrovně.

Radujme se, veselme se

Nejcennější devízou pro každou dobu je však bezesporu rodina, zázemí, bezpečí, klid a harmonie. Příjemná atmosféra u rodinného krbu s těmi nejbližšími je ničím nenahraditelná a dovolí nám užívat lásky, krásy a pohody dosyta. Nemají ale všichni lidé na světě tolik štěstí, chybí jim třeba i to nejzákladnější – střecha nad hlavou, jídlo, někdo na blízku. Nemocní prosí o uzdravení a nešťastní o přízeň osudu. Vánoce jsou i nadále dobou k zamyšlení, meditaci, rozjímání, dobou, kdy se nebráníme dojetí, slzám a opravdovým emocím. Málokdo je v průběhu roku tak empatický, jako právě nyní.

Dopis pro Ježíška

Radost dětí, stejně tak jako jejich fantazie, přání, touha i konání, je bezmezná a bezelstná. Jenom děti dokáží prožívat naplno, těšit se z maličkostí a dávat tak mnohem více i nám, dospělým. Učme se od nich. Také můžeme napsat dopis Ježíškovi a přát si… Očekávání znamená obvykle dobu těšení, přemítání a bilancování, které umí poměrně dobře otevírat oči i srdce. Smutek se však rozhostí všude tam, kde je někdo sám, kde někdo strádá, hledá, čeká nebo trpí bolestí. Kéž by bylo na světě dostatek těch, kterým podobné situace nejsou lhostejné a kteří, i když sami v nouzi, ochotně pomáhají či přiloží ruku k dílu. Dejme vale depresím, strastem, smutkům, úzkostem, prožívejme alespoň jednou v roce onu dětskou, nefalšovanou a upřímnou radost, jako když jsme byli maminčiným mazlíčkem. Vraťme se zase na chvíli tam, kde nám bylo láskyplně a dobře – třeba právě nyní, o Vánocích…