VŠEDNODENNÍ ZAMYŠLENÍ

Ne vždy si my, lidé, nedokonalí tvorové, víme rady. Přitom někdy máme řešení tak blizoučko, že netušíme, jak rychle by se nám mohlo ulevit. Jsou tací, kteří se trápí nad sebemenší chybičkou, které tíží vlastní nedokonalost a pláčou nad každým rozlitým mlékem. Přitom v praxi stačí mléko setřít a v mžiku je všechno v pořádku. Život nám ale nepřipadá jako stůl s omyvatelným ubrusem…

Malé děti si většinou ví rady

Ve chvíli, kdy dospělý tápe, přijde rada dítěte vhod. Jejich pohled na vše je tak bezelstný, upřímný a jednoduchý. Zeptejte se ho, poradit totiž potřebuje například při psaní domácího úkolu, ale v životních situacích vidí vše jasně a zřetelně, bez komplikací. Ty jsou doménou zejména dospělých. Dítko mamince vybere šaty podle oblíbené barvy a také podle toho, ve kterých je máma nejkrásnější. Tátovi poradí, jak naskládat věci do myčky nebo jak se vaří pudink. Dětská fantazie, paměť i vynalézavost nezná mezí a proto je potřeba vše vyzkoušet.

Když dospělí jsou v koncích

Ze života to znáte. Když my to teď máme tak trochu složitější… není omluva, ani výmluva. Složité to má svým způsobem každý. Někdo umí svoje trápení mistrně skrývat, jiný je smutný k usoužení, až se nám ztrácí před očima. Hodně toho prozradí nevyspalé a unavené oči, hluboké vrásky, roztěkaná a nesoustředěná mysl. Děláme všechno tak, jak se má? Není tohle náhodou zdvižený prst boží? Mnohdy jsou nenápadné i nápadné ukazatele malou nápovědou a radou, abychom něco ve svých životech změnili. Častokrát nás totiž okolnosti varují, že nejdeme onou správnou cestou. Je na každém, zda vnímá okolní dění a zda je ochoten z něčeho slevit, změnit svůj životní styl nebo zcela obrátit svůj život vzhůru nohama a všechno nepotřebné a nedůležité z něho jednoduše vytřepat. Když se zbavíte zaběhnutých rituálů, zlozvyků i špatných reakcí, možná budete koukat, jaké se najednou začnou dít divy.

Tohle dělám špatně

Stavy uvědomění si zažíváme každý den. Jenom si je možná právě neuvědomujeme. Potřebuješ nakopnout? Udělej to sám, protože nikdo jiný to za tebe neudělá. Potřebuješ pomoci? Častokrát ten, na koho se můžeš naprosto spolehnout, na tebe kouká ze zrcadla. A tak ruka, která pomůže zcela jistě, vyrůstá z některého tvého ramene. Udělej pořádek ve svém obydlí i ve své hlavě. Udělej pořádek ve svém srdci. Třeba by se rádo zamyslelo a pomohlo ti, ale ty mu v tom chaotickém a uspěchaném koloběhu žití jednoduše nedáváš šanci.

Začít znovu s čistým štítem

Ač se to nezdá, v našich životech hraje velkou roli odpuštění a opuštění. Opustit špatné návyky, přátele – to chce odvahu. Ale odpustit je snadné. A tohle ví každé malé dítě. Promiň, choval jsem se špatně a už to víckrát neudělám – řekne malý, sebezpytující potomek a ohromně se mu uleví. Jenom my, dospělí, nechápeme, jak je to jednoduché. Nemusíte ke zpovědi, a pokud to neudělá Bůh, odpusťte sami sobě svoje hříchy a uvěřte, že příště budete lepším člověkem. Odpuštění je totiž to nejdůležitější. Jít dál a nezradit sám sebe je totiž úžasně osvobozující.
Krásný den! Krásný den je ten, kdy začínáte s čistým štítem a s těmi nejčistšími úmysly…