Zabiják zlo

Je to jako sen. Nevlídnost a zloba se v některých lidech mísí tak silně, že tím obtěžují druhé. Jenom svou existencí, slovy, činy nebo náznaky jim ubližují. Jednak proto, že chtějí a nebo aniž by si to uvědomovali. Na vině může být špatný zdravotní stav, neuspokojivá nebo žádná práce, mindráky, osobní averze či cokoli jiného. Málokdo z nich ale ví, že se svými „bubáky“ může bojovat a vyhrát nad nimi, aniž by otravoval vzduch kolem sebe.

Špatný člověk

Ten, kdo si zažil příkoří v životě, se rád mstí na ostatních. Ten, kdo těžko vydělává, je sobecký a druhým nepomáhá. Ten, komu bylo ubližováno, ubližuje ostatním. Ten, kdo zažil málo lásky, málo lásky dává. A tak by se dalo pokračovat donekonečna, i když výjimka potvrzuje pravidlo. Každá mince má ale dvě strany. Je ten člověk opravdu zlý, nebo ho jenom tak vnímáme a je to náš subjektivní názor?

Doktor Jekyll a Mistr Hyde

Existuje někdo, kdo má dvě polohy. Umí být hodný, něžný, vyznává lásku, miluje a pomáhá, pracuje a nešetří se, rozdal by se a nikdy nevyčítá. Z druhé strany je to ale sobec, který křičí, nadává, uráží, napadá, vyčítá a donekonečna zkoumá sto let staré křivdy a šrámy. Že to není možné? Co je spouštěčem takové zloby v lidech? V nejčastějších případech alkohol. Přemíra alkoholu v lidech rozpoutává peklo, nutí je dělat a říkat věci, které by jindy ani říci nechtěli, bere jim zdravý rozum a dělá z nich asociální bytosti. Ničí si dobrovolně svoje mozkové buňky, paměť, ovládací schopnosti a ztrácejí soudnost. Jsou nesnesitelní a život s nimi je peklo.

Až se ucho utrhne

V mnoha případech jde jenom o čas. Ne všechny džbánky mají stejné uši, ne všechny vydrží onu míru naplnění. Až bouchne bomba, následky mohou být nedozírné. Ale cesty ven ze začarovaného kruhu není. Minimální procento lidí si svůj handicap uvědomují a minimální procento lidí chce svůj problém řešit. Nejde o to, že by jim nikdo nepomohl, je spousta zařízení, kde je možné nastartovat nový životní směr, je spousta jednotlivců a obětavců, kteří chtějí pomoci a zachránit tak třeba rodinu, partnerství, vztah. Jde spíše o to, jestli dotyčný opravdu chce, jestli vytrvá a jestli o to jeho partner či rodina bude ještě stát. Mnoho silných řečí v opilosti pronesených umoří i vola a dávat šanci donekonečna nelze. Život s alkoholikem nebo s člověkem bez sebeovládání je trest a dobrá rada drahá.

Jak z toho ven

Lidská důstojnost je sice krásný pojem, ale měl by ji mít každý. Člověk je moudrá, myslící bytost a se sebou by si měl umět poradit i bez pomoci druhého. Pakliže někdo pomoc odmítá a odmítá i řešení, je hlupák a skončí špatně. Nic není neomezené, ani náš život, ani lidská trpělivost. Proto je dobře, když člověk ví, co vlastně chce – na děravém korábu se ale potopí. Stačí jenom pevná malá bárka, na které se dostaneme do bezpečí. Přístav a zázemí je to nejcennější, co můžeme v životě vybudovat. Tak do toho, a nespolehlivé pasažéry a trapiče ze svého života vylučte…

P.S Čím dřív, tím líp.